Renowacja mebli krok po kroku

W antykwariatach niejednokrotnie można wyszperać ciekawe i oryginalne meble za niewielką cenę. Niestety najczęściej jednak piękne i stylowe meble do kupienia są w galerii antyków, a tam trzeba zapłacić wysoką cenę, aby móc wstawić do pokoju elegancką sofę lub fotel. Dlatego bardzo dobrym pomysłem jest kupowanie zniszczonych mebli za niską cenę, które odznaczają się stabilnością i mają zachowane główne elementy, bo przedmioty w takim stanie można oddać do renowacji.

Renowacja mebli ma na celu przywrócenie dawnego ich wyglądu, który ma służyć jako ozdoba lub być w ciągłym użytku. Często ludzie wyrzucają meble, którym wystarczy wymienić tapicerkę lub lakier za niewielkie pieniądze, dlatego też warto kupować meble używane. Najprostsze czynności związane z odświeżeniem czy malowaniem można wykonać we własnym zakresie. Bardziej skomplikowane czynności należy zlecić profesjonalistom.

Kształty, które wyróżniają meble holenderskie są zwykle surowe, ale posiadają skomplikowane, drobne zdobienia, o które trzeba szczególnie zadbać, podejmując się odnawiania. Również w codziennym użytku należy pamiętać, aby regularnie je czyścić i odkurzać, ponieważ zanieczyszczenia nie tylko psują wygląd mebla, ale również jego konstrukcję.

Pracownie konserwatorskie zajmują się odnawianiem nie tylko typowych mebli, takich jak: komody, szafy, ławy czy sofy, ale także poddają renowacji niestandardowe meble i antyczne dodatki do wnętrz. Do pracowni można przynieść również wszelkiego rodzaju przedmioty znalezione po latach na strychu lub typowe, współczesne meble, które da się przerobić na bardziej stylowe.

Kupując meble do renowacji można zaoszczędzić sporo pieniędzy, czasem są to tysiące złotych. Dzięki kupowaniu starych, używanych mebli zbędny nam będzie kredy na meble, a także inne formy pożyczki. Konserwatorzy mogą nadać poprzedni wygląd przedmiotowi, a także mogą dopasować go do indywidualnych upodobań.

Pracownie zajmują się kompleksowo odnawianiem mebli. Może być to jedynie odświeżanie politury poprzez lakierowanie, malowanie i usuwanie zarysowań. Może to być także naprawa powierzchni, zwalczanie robaków, bejcowanie czy woskowanie. Pracownicy również podejmują się gruntownej renowacji, która może wiązać się nawet z wymianą szkieletu.